Jednoduchý středověce vypadající oděv

Na Tvrzi se neobejdeš bez oděvu imitujícího šat prostého středověkého člověka. Výroba tohoto oděvu není nijak složitá, a můžeš si jej zhotovit podle návodů na těchto stránkách.
Protože nechceme, aby výroba oděvu byla limitujícím faktorem pro kohokoli, kdo by se Tvrze chtěl zúčastnit, dáváme zde k dispozici několik variant, jak si oděv vyrobit, a necháváme na každém, kterou si zvolí.
Pokud by i tak byla výroba oděvu nad tvoje síly nebo možnosti, a Tvrze se přesto chceš zúčastnit, ozvi se nám.

Za nejnutnější minimum lze považovat jednoduchý "všední" oděv, který budeš nosit po celou dobu Tvrze a který může případně i dojít k úhoně (ušpinění, natržení). S takovýmto oděvem lze Tvrz bez problému absolvovat.
Doporučujeme ale mít i druhý oděv na převlečení, který můžeš použít případně také při několika výjimečných příležitostech (tzn. může být "slavnostnější").

Mužský oděv
Nejjednodušší způsob, jak si improvizovaný mužský oděv vyrobit, je vzít pruh jednobarevné látky (ideálně ne moc výrazné barvy) široký asi 70 cm a dlouhý cca 3 metry.
Látku přehneš na půl, v přehybu vystřineš otvor pro hlavu, a na bocích sešiješ tak, aby zůstaly jen volné otvory pro ruce. Délka takto vyrobené haleny by měla být přibližně po kolena.

Ženský oděv
Ženský oděv je delší - asi po kotníky. Oproti mužskému musí být spodní část (od pasu dolů) širší pro normální chůzi. Buď je možno celé šaty udělat z širšího pruhu látky (120 cm) a od pasu nahoru zúžit (v nejjednodušší verzi jen stáhnout páskem), nebo dolní část rozšířit všitými klíny.

Pokud však máš alepoň trochu možnost, doporučujeme řídit se podrobnějšími návody pro mužský a ženský oděv.