Otázky a Odpovědi

Jak se na Tvrzi spí?
Na Tvrzi spíme pod střechou ve vlastních spacácích (případně dekách, houních a pod.). Hlavní spací prostory jsou vystlány slámou, ale pro alergiky máme k dispozici i prostory, kde sláma není.
Prostory, kde se spí, nejsou vytápěny jinak, než teplem těl spolunocležníků, takže pokud tě trápí zimomřivost, doporučujeme spacák spíše teplejší.

Jak je to s hygienou?
Asi tak podobně jako na týdením vandru. Můžeš počítat s tím, že několikrát za akci budeš mít možnost umýt se v teplé vodě. Sprchy sice nemáme, zato máme luxusní lázně s neckami a horkou vodou, která se ohřívá v kotlině nad ohněm.
Počítej také s tím, že můžou nastat situace, kdy nebudeš mít možnost si ráno nebo večer vyčistit zuby. Pokud je pro tebe nepřekonatelný problém vynechat tento každodení rituál, budeme rádi, když nám to dáš vědět.
Záchody máme k dispozici na zámku - klasické, moderní.

Zvládnu to fyzicky?
Tvrz může být v některých ohledech fyzicky poměrně náročná, ale vždy nastavujeme program tak, aby jej všichni účastníci zvládli.
Může to být pro tebe v některých situacích výzva, ale nemusíš se bát, že to nezvládneš.

Je Tvrz psychicky náročná?
Tvrz jako celek psychicky náročná není. Spíše naopak - tvůj mozek si tam odpočine. Během akce ale můžou nastat (a často i nastávají) okamžiky, které pro některé lidi bývají psychicky náročnější.

Jak se na Tvrzi stravuje?
Máme šikovné kuchaře, kteří nám po celou dobu akce vaří. Jídlo je většinou k dispozici 5x denně, a jíme všichni společně.
Vaříme tak, aby jídlo surovinami odpovídalo době, ve které se pohybujeme - tzn. zapomeň na brambory, rýži a pod. Možná budeš překvapen, co všechno jsi ještě neochutnal a jak je to dobré.

Co když jsem vegetarián nebo mám jiná stravovací omezení?
Neměl by to být problém. Pokud o tom budeme vědět, tak na to při výběru a připravě jídel samozřejmě budeme brát ohled.

Je nějaké maximální věkové omezení?
Je to individuální. Na Tvrzi se pohybují lidé ve věku od dvaceti do padesáti let, nicméně účastnická skupina bývá většinou v té mladší polovině.
Pokud se ale stále cítíš mladě, rád/a si hraješ a myslíš, že se dokážeš bez problémů začlenit, nevidíme důvod proč se nepřihlásit.

Musím si opravdu vyrábět kostým?
Výroba kostýmu je součástí myšlenky Tvrze - zpomalit, oprostit se od každodeních starostí, něco si vyrobit vlastníma rukama.
Vlastní kostým ti také umožní lépe se vžít do své postavy - do sebe sama ve době středověku.
V neposlední řadě pak rozmanitost kostýmů, pokud si je účastníci vyrábějí sami, velmi zpestřuje celkovou atmosféru.
Proto apelujeme na všechny účastníky, kteří si chtějí užít Tvrz opravdu naplno, aby si alespoň jednoduchý kostým zkusili vyrobit.
Pokud by ale pro tebe tato podmínka byla jediným nepřekonatelným problémem účasti, ozvi se nám a něco vymyslíme.

Budu se v kostýmu pohybovat po celou dobu akce?
Ano, na Tvrzi platí po celou dobu akce kostýmová povinnost.

Můžu si s sebou na akci vzít telefon?
Pokud si ho s sebou vezmeš, budeme rádi, když ho po celou dobu akce necháš vypnutý na dně svého zavazadla. Tvrz je mimo jiné o tom alespoň na chvíli zapomenout na svět koelm sebe a to s mobilem v kapse nejde.

Pracuje se na Tvrzi?
Záleží na tom, co si pod pojmem práce představuješ. Na Tvrzi se pracuje v rámci zajištění vlastního živobytí - chystání dřeva (na vaření/topení), opravy na budovách vesničky, výroba nového vybavení, apod.
Pokud očekáváš práci "pro dobrou věc", jako to bývá zvykem např. na některých akcích Hnutí Brontosaurus, tak v tomto ohledu tě zklameme.

Musím mít nějaké zkušenosti s LARPem?
Nemusíš. Tvrz je koncipována tak, že si v příběhu své místo najde každý - můžeš se do své role ponořit naplno a sám si ji dotvořit dle své libosti, nebo hrát jenom tak, na kolik si troufneš.

Hraje se celých deset dní?
Ne, deset dní v kuse se hrát nedá. Jsme sice celou dobu ve středověku a základní rysy rolí zůstavají, ale příběh se v průběhu celé akce dostává buď do popředí, kdy se hraje více, nebo naopak do pozadí, kdy se na role takový důraz neklade.