Základem ženského oděvu je (spodní) suknice – šaty s dlouhým rukávem, dlouhé až po zem (pokud překáží, dají se vykasat za pásek), které mohou mít jednoduchý obdélníkový střih, cca od pasu dolů rozšířený klíny - viz Foto a Střih. Jako materiál můžeš použít jednobarevný len (je zcela dobový), případně bavlnu, v jakémkoli nevýrazném odstínu.
Spodní suknice může být doplněna o suknici svrchní – viz Foto (ta ale obzvláště u prostého oděvu není nutná). Svrchní suknice je podobná té spodní, jen může mít kratší a širší rukávy nebo být zcela bez rukávů, její celková délka by však měla být minimálně stejná jako délka spodní suknice (ne menší). Jako materiál je vhodný hrubší len (bavlna) nebo vlna.
Postup šití ženského oděvu
- Sežeň si dostatečný kus látky (např. v metrovém textilu). Při běžně prodávané šířce látky 150 cm by ti měla dostačovat délka rovna dvojnásobku výšky předního či zadního dílu + cca 20 cm rezerva (tj. např. při výšce těchto dílů 150 cm by měla stačit délka cca 320 cm). Látky ale můžeš koupit klidně více – ze zbytku si můžeš vyrobit šátek či opasek.
- Látka se při prvním vyprání často srazí, proto ji před jakýmkoliv dalším postupem nejprve vyper (proto těch 20 cm rezerva).
- Vypranou, usušenou a vyžehlenou látku rozlož na co největší rovný prostor, nejlépe na zem. Pomocí krejčovské křídy a dlouhého pravítka na ni překresli všech 6 dílů podle Střihu. Jednotlivé míry jsou rozepsány níže. Neboj se díly na sebe přímo navazovat, tj. kreslit tak, že díly budou mít společné strany (nebo jejich části). Nemáš-li dostatečně dlouhé pravítko, posloužit může na měření délek svinovací metr a na kreslení rovných čar dlouhé rovné prkno, police ze skříně, násada na smeták atp.
- Načrtnuté díly vystřihni. Pamatuj, že je lepší ustřihnout větší kusy než menší (ubírat můžeš vždy).
- Z předního a zadního dílu ustřihni otvor pro hlavu. Velikost si můžeš odměřit např. podle trička, ale nezapomeň nechat několik cm na zahnutí. Přední výstřih může být buď kulatý nebo véčkový, neměl by být ale moc velký. Opět platí, že je lepší nejprve odstřihnout méně a pak případně ubírat podle potřeby až po přiměření na těle.
- Před samotným šitím je lepší si správnost střihu přiměřit přímo na těle. K tomuto je vhodné si jednotlivé díly k sobě jen sešpendlit, případně ručně sešít nanečisto (ideálně kontrastní nití, která půjde lehce vypárat). Při měření můžeš zjistit, zda ti někde kousek látky přebývá či chybí.
- Po doladění všech rozměrů zbývá všechny díly sešít postupně k sobě. Pokud nemáš k dispozici šicí stroj, můžeš díly sešít k sobě i ručně (jen si dej pozor na správné utahování stehů). Nejlepší je začít sešitím rukávů do "tunelů", vložením klínů mezi díly a sešitím ramenních částí dílů (toho, co zbude po vystřižení otvoru pro hlavu) a skončit vložením rukávů mezi díly (šev z "tunelů" patří dolů) a přišitím zbylé části dílů mezi klíny a rukávy.
Nezapomeň, že vše šiješ naruby (např. při vsazování rukávů).
Míry
- výška od země po ramena + 5 cm na zahnutí (např. mám výšku ramen 145 cm -> stříhám 150 cm)
- maximální z obvodů přes boky, břicho a prsa, podělený dvěma + 5 cm na zahnutí (např. mám nejvíc přes prsa 90 cm, dělím dvěma na 45 cm -> stříhám 50 cm)
- obvod kolem zápěstí + rezerva na protažení ruky + 5 cm na zahnutí (např. mám obvod zápěstí 15 cm, přidám rezervu 10 cm -> stříhám 30 cm)
- "obvod paže pod ramenem" + 5 cm na zahnutí (např. rukávy mých pohodlných trik mají dokola 40 cm -> stříhám 45 cm)
- délka paže od ramene k zápěstí + 5 cm na zahnutí (např. mám délku paže od ramene k zápěstí 45 cm -> stříhám 50 cm)
- např. výška od země po pas (podle toho, kde chci mít začátek klínů) + 5 cm rezerva + 5 cm na zahnutí (např. mám pas ve výšce 85 cm od země -> stříhám 95 cm)
- něco mezi 60 a 90 cm, podle toho, jak chceš mít suknici širokou